Sloot in brand

door Ruud Meijns

Paniek bij de bewoners van de Prins Hendrikstraat waar op 15 januari 1969 plotseling de sloot tussen de Zuiddijk en de Prins Hendrikstraat in brand vloog. Enorme rookwolken vulden de straat, vlammen knaagden aan de bebouwing achter de huizen aan de sloot.

Over een afstand van 80 meter brandde de oppervlakte van de sloot. Een dikke laag olie was de bron van alle ellende. Brandweerkringen 1,3, 4, 6 en 7 rukten uit. Bewoners rolden hun eigen slangen uit om te redden wat er te redden viel.

Geluid van explosies maakten de sfeer alarmerend. Waarschijnlijk waren dit exploderende olievaten op de erven of afdakjes van eterniet. Ook bootjes die in de sloot lagen kwamen niet ongeschonden op het droge.

Aan de kant van de Zuiddijk werden percelen door de brand beschadigd zoals bij de meubelfabriek van Zeeman en de autosloperij van Deen. De metalen autoboxen van handelsonderneming De Zaan zijn verwrongen uit de brand gekomen. In de Prins Hendrikstraat werd de volière van de heer Deurholt bedreigd waarop hij de 20 kanaries de vrijheid gaf. Rijschool van Hees had beschadigingen aan zijn garage en aan een lesauto. Eenden die in de oliebrij vast zaten hebben het inferno niet overleefd.

De volgende dag kwamen twee man van de Reinigingsdienst om de olielaag zoveel mogelijk te verwijderen uit de sloot. Dat gebeurt met een poeder dat de olie tot klonters maakt en opgeschept kan worden. Ook het aanwezige drijfhout zal worden opgeruimd. Er zijn al stemmen die vinden dat het tijd wordt om de sloot maar te dempen.

Waar de olie vandaan kwam is nog niet met zekerheid te zeggen. Er is ook olie gevonden aan de oevers van de Prins Hendrikkade en ook in de Hanenpadsloot ligt olie. Het vermoeden is dat de Amsterdamse haven met olietankers wel eens de bron van de vervuiling zou kunnen zijn.

Foto’s: Gemeentearchief Zaanstad – foto’s: Derk Peeters